Ефективність системи водовідведення залежить від якості її елементів, зокрема лотків. Варто знати, які види бувають, чим відрізняються і як обрати.

lotok-plastikovyy-ili-betonnyy

Водовідвідні лотки – важливий елемент дренажної системи, яка захищає ділянку від вологи, запобігаючи негативним наслідкам. Їх виготовляють з різних матеріалів, також вони відрізняються за формою, класом навантаженням та іншими критеріями. Варто знати, що від вибору залежить ефективність зливової системи та її термін експлуатації, тому важливо врахувати всі особливості.

Які бувають зливові лотки

Лотки для зливової каналізації класифікують за наступними критеріями.

Матеріал

Найчастіше дренажні лотки виготовляють з бетону та пластику. Також можна зустріти полімерпіщані, полімербетонні, металеві та залізобетонні лотки. Всі вони хоч і виконують однакову функцію, проте мають різні характеристики.

Розмір та форма

В залежності від функціонального призначення, висота та ширина виробів різняться. Крім того, виготовляють лотки з різною внутрішньою шириною, яка враховується при підключенні додаткових елементів. За формою жолоби бувають: п-подібні, параболічні, трапецієподібні та трикутні, також компанії виготовляють на замовлення нестандартні лотки згідно із запитом замовника.

Клас навантаження

Цей критерій особливо важливий, адже від правильного розрахунку максимального навантаження залежить термін експлуатації виробу і навіть безпека оточуючих. Загалом існує шість класів: A15, B125, C250, D400, E600, F900 – від 1,5 до 90 тон.

Наявність решітки

Решітка захищає від сміття та забезпечує безпечний рух пішоходів, тварин і транспортних засобів. Деякі виробники пропонують вже готові комплекти лотків із решітками, що значно спрощує вибір. В певних зонах можливе встановлення лотків без решітки, наприклад вздовж паркану, де зазвичай не ходять люди.

Існує безліч видів лотків для водовідведення, тому при виборі важливо врахувати всі фактори, особливо навантаження, адже лише тоді вдасться забезпечити ефективне відведення води на довгі роки.

Особливості бетонних лотків

Бетонні лотки для відведення води широко використовуються в різних місцях, починаючи від приватного подвір’я та закінчуючи аеропортом. Їх виготовляють методом вібролиття або вібропресування.Останній користується особливою популярністю, адже він більш автоматизований, проте деякі компанії використовують авторську рецептуру, за рахунок чого вібролитим лоткам немає рівних. До того ж, цей метод передбачає контроль кожного кроку виробництва, завдяки чому вдається виготовити лотки найвищої якості.

Вироби бувають різних видів та конструкцій:

 • з нахилом для ділянок, де немає можливості його створити;
 • прикрайкові для монтажу вздовж дороги або паркану;
 • монолітні;
 • телескопічні;
 • щілинні та інші.

Також можна купити водовідвідні лотки без решітки, які встановлюють, наприклад, під покрівельним водостоком. Вони мають невелику висоту, тому безпечні для пішоходів.

Бетонні водовідвідні лотки мають значні переваги, серед них:• висока міцність;• довговічність – термін експлуатації 50 років та більше;• стійкість до будь-якого тиску поверхневих вод;• здатність витримувати високі навантаження – до 90 тон;• стійкість до дії агресивних хімічних речовин;• стійкість до перепадів температур та сильного морозу;• простий догляд;• вигідна ціна бетонних лотків у порівнянні із пластиковими.Вагомий недолік бетонних лотків для відводу води лише один – велика вага, яка потребує використання спеціальної техніки під час монтажу системи водовідведення.

Характеристика лотків з пластику

Пластикові лотки мають неабияку популярність, їх виробляють з поліпропілену або поліетилену низького тиску. Вироби часто використовують для зливової каналізації на приватній території, адже вони прості у монтажі та мають легку вагу. Міцність залежить від ребер жорсткості, а довжина легко регулюється за допомогою ножівки.Комплекти для водовідведення з пластикового лотка в комплекті з решіткою мають ряд переваг:

 • швидке та просте коригування довжини;
 • стійкість до дії хімічно активних речовин;
 • ідеально гладка поверхня дна і стінок;
 • вага виробу з решіткою складає не більше 2 кг;
 • несхильність до корозії;
 • водовідштовхувальні властивості;
 • швидкий монтаж.

Крім того, за рахунок низької ваги, можливе встановлення водовідвідних лотків своїми руками.Пластикові водовідвідні лотки мають два основних недоліка:

 • низька міцність;
 • обмеження щодо вагових навантажень.

Через це досить часто трапляється руйнування лотків, в результаті чого клієнту доводиться перевстановлювати систему лінійного водовідведення, заплативши ще раз за вироби та роботу майстрів.

Важливий фактор при виборі лотків для водовідведення

Обираючи лотки для зливової каналізації, багато хто помилково думає, що пластикові жолоби – більш дешевий та зручний варіант. Виробникам вигідно продавати вироби з пластику, оскільки виготовлення займає менше часу, ще й транспортування досить просте. У зв’язку з цим ціна на пластикові лотки здається вигіднішою, адже на бетонні часто її штучно завищують. До того ж, реклама «кричить» про переваги перших.На практиці лотки з бетону відрізняються значно кращою витривалістю та міцністю, тому ризик їх руйнування мінімальний і найчастіше пов’язаний лише з помилками під час монтажу.

Бетонні лотки – найкращий варіант для відводу води з території, їх руйнування можливе лише в випадку помилок під час встановлення системи.

Висновок

Обираючи елементи системи поверхневого водовідведення, варто враховувати багато факторів: планове навантаження на вироби, наявність нахилу, рівень поверхневих вод, прохідність та інші. На цьому етапі більшість не знає, що обрати – бетонні лотки або пластикові, аби забезпечити ефективний відвід води на довгі роки. Обидва види мають ряд переваг, проте вироби з бетону відрізняються значно більшою міцністю та стійкістю, їх монтаж можливий навіть на промислових об’єктах, а ймовірність поломки зведена до мінімуму.