Яку систему водовідведення обрати, чим вони відрізняються та коли необхідно встановлювати два види одночасно.

Застій води на ділянці призводить до негативних наслідків, тому важливо забезпечити її відведення, встановивши дренажну систему, яка буває двох видів – лінійною та точковою. Обидві відповідають за відведення дощової та талої води з території, проте мають деякі відмінності. Розберемо особливості лінійного та точкового водовідведення та в яких випадках їх встановлюють.

Чому важливо встановити систему водовідведення

Ще на стадії проектування будинку, дороги або інших об’єктів, навіть невеликої будівлі, варто подбати про водовідведення. Якщо проігнорувати встановлення поверхневої дренажної системи, вода почне накопичуватись на ділянці, що призведе до негативних наслідків:

  • перезволоження ґрунту та в результаті відмирання рослин;
  • затоплення та руйнування пішохідних доріжок;
  • сирість у підвалі та цокольному поверсі;
  • деформація стін будівлі та матеріалу фасаду;
  • формування грибка, цвілі та моху;
  • руйнування фундаменту.

Наслідки вимагатимуть термінового вирішення та високих витрат, уникнути їх допоможе бетонне або пластикове водовідведення, правильно спроектоване та встановлене на території.

Система водовідведення необхідна як на приватній території, так і громадській, промисловій, будівельній та інших.

Види водовідведення

Система поверхневого водовідведення буває двох видів – лінійна та точкова. Перший представляє собою лінію зі спеціальних лотків, які встановлюють під ухилом, щоб вода безперешкодно стікала в каналізацію. Точковий дренаж встановлюють у місцях, де вода накопичується локально, особливо він необхідний для відведення дощової води з даху.

Разом з лотками та дощоприймачами використовують решітки, виготовлені з чавуну, сталі та інших матеріалів, які захищають від сміття, а також дозволяють пішоходам вільно пересуватися ділянкою. Також система включає пісковловлювач, який «збирає» пісок і дрібне сміття. Періодично систему водовідведення потрібно очищати.

Лінійне водовідведення

Основний елемент дренажної системи – водовідвідні лотки, які виготовляють з різних матеріалів та доповнюють решіткою, пісковловлювачем, а також іншими додатковими елементами. Для монтажу рекомендуються бетонні лотки, адже вони міцні, стійкі та довговічні. Їх підбирають, враховуючи місце встановлення, плановане навантаження та інші фактори.

Дренажні лотки

Поверхневе лінійне водовідведення неможливо уявити без лотків, які найчастіше виготовляють з пластику, бетону та інших матеріалів. Пластикове водовідведення досить поширене, тому його можна зустріти у багатьох виробників, адже процес виготовлення досить простий. Однак бетонне водовідведення має більше переваг, одне з яких – висока міцність виробу. Його виробництво більш трудомістке, але це того вартує, якщо йдеться про надійну систему водовідведення, яка слугуватиме багато років.

Жолоби для відведення води бувають різних видів та конструкцій, тому монтаж можливий на будь-яких об’єктах. На рівних територіях, де неможливо створити ухил, використовують водовідвідні лотки з нахилом, в протилежному разі скупчення вологи не уникнути. Найчастіше їх встановлюють в аеропортах, на вантажних терміналах та інших місцях, де потрібна рівна поверхня.

Коли необхідно встановити особливо міцну конструкцію, варто звернути увагу на бетонні монолітні лотки. Вони складаються одночасно з каналу та решітки, прості в монтажі, ще й вигідні, адже ціна значно нижча в порівнянні з чавунними лотками.

Решітки

Другий за значимістю елемент системи – решітка, яка накриває лоток зверху та виконує дві важливі функції:

  • захищає від сміття – листя, гілок та іншого;
  • забезпечує комфортне пересування людей, тварин та транспорту.

Сучасні дренажні решітки не псують загальний вигляд та успішно вписуються в будь-який дизайн. Їх виготовляють з різних матеріалів, вибір якого залежить від навантаження на виріб:

  • нержавіюча сталь;
  • оцинкована сталь;
  • чавун та інші.

Зливові решітки витримують різне навантаження, найбільш міцними є чавунні, які використовують для водовідведення в місцях з активним рухом та високим навантаженням на поверхню – аж до 60 тон.

Пісковловлювач

Один х допоміжних елементів зливової системи – пісковловлювач, який запобігає попаданню сміття в загальну каналізацію. Це спеціальний резервуар, який «затримує» пісок і дрібне сміття, що потрапляють в систему разом з водою. В результаті рідина проходить фільтрацію, що дозволяє уникнути засмічення. Для ефективної роботи системи пісковловлювач для зливової каналізації потрібно періодично очищати.

Крім жолобів, решіток і пісковловлювачів, дренажна система включає також додаткові елементи у вигляді заглушок, накладок та різних кріпильних елементів.

Точкова система водовідведення

Точкове водовідведення встановлюють у конкретному місці на ділянці, де необхідне швидке відведення рідини:

  • під дахом будівлі;
  • біля воріт, гаража, входу в будинок;
  • у внутрішніх двориках;
  • поруч з фонтанами;
  • поряд з газоном;
  • під поливальним краном і т.д.

Основний елемент водозбору – бетонний або пластиковий дощоприймач, який накривають решіткою. Також використовують пісковловлювач та інші додаткові елементи.

Дощоприймач

Дощоприймач – частина зливової каналізації, яка представляє собою ємність з виходами, призначеними для з’єднання з каналізаційною трубою. Його виготовляють з пластику, бетону або чавуну, матеріал залежить від передбачуваного навантаження. З метою безпеки, зливоприймач завжди доповнюють решіткою, яка не тільки запобігає попаданню сміття, але й захищає людей та тварин від травм.Найбільш стійкими є бетонні дощоприймачі, а в комплекті з чавунною решіткою вони витримують навантаження до 60 тон і слугують десятки років. Для збільшення висоти конструкції можливе встановлення виробів один на одного.

Комбінована система водовідведення

Монтаж комбінованої дренажної системи дозволить гарантовано вирішити всі проблеми, пов’язані з застоєм води, оскільки вона включає одночасно лотки та дощоприймачі. В даному випадку точкове водовідведення доповнює систему лінійного дренажу та сприяє швидкому відводу води в певних місцях на ділянці: в’їзд, тераса, вхід перед будинком, сходи під’їзду та інші.

Встановлюючи зливові лотки на ділянці, є місця, де без точкового дренажу також не обійтись, наприклад під водостоком для даху. При цьому поодинокі дощоприймачі зовсім не псують зовнішній вигляд території.

Висновок

Встановлення дренажної системи є обов’язковим на будь-якій ділянці, адже вона сприяє відводу води від будинку, дороги та фундаменту, тим самим збільшує термін експлуатації споруд. Дренаж буває лінійним, у вигляді каналів з лотків, та точковим – для локального водозбору в конкретних місцях. У деяких ситуаціях рекомендується монтаж одночасно двох систем водовідведення, що забезпечить найкращий результат.